This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.

I understand

Film France
The French Film Commission
The French Film Commission
 
About us   Contact   fr_flag   gb_flag_off chine_flag   chine_flag_off

  Films / series : Nouvelle-Aquitaine (200)

   < Return
carte france

Béarn, Pays Basque, Bordeaux, Limoges, Poitiers, La Rochelle, Angoulême... Dune du Pilat, Les Landes, Les Pyrénées, Vinyards...
2018
F.J Ossang
2018
Xabi Molia
Vienne - Poitiers
2018
Stéphane Brizé
Lot-et-Garonne - Tonneins
2018
Antony Cordier
Haute-Vienne - Le Vigen
2018
Benoît Delépine, Gustave Kervern
Pyrénées Atlantiques - Lescar
2018
Jean Becker
Charente - Montbron
2018
Jacques Audiard
2018
Ol Parker
Gironde - Bordeaux
2018
François Prévot-Leygonie, Stéphan Archinard
Charente-Maritime - Périgny
2017
Robin Campillo
Landes - Capbreton
2017
Ava
Léa Mysius
Landes - Montalivet,
2017
Ziad Doueiri
Gironde - Bègles
2017
Emmanuel Courcol
Charente - Segonzac
2017
Morgan Simon
Gironde - Bordeaux
2017
Chad Chenouga
Pyrénées Atlantiques - Pau
2017
Amir Shadzi
Gironde - Beautiran
2017
Simon Astier
Charente-Maritime - Rochefort
2017
Lorraine Lévy
2017
Yvan Attal
Gironde - Bordeaux
2017
Salvatore Lista
Charente - Angoulême
2017
Nicolas Cuche
Gironde - Gujan-Mestras
2017
Xavier Beauvois
Haute-Vienne - Bussière-Poitevine
2017
Delphine Lemoine
Dordogne - Vezac
2017
Zangro
Gironde - Bordeaux
2017
Roger Goldby
Charente-Maritime - La Rochelle
2017
Chiang Karchun
Gironde - Bordeaux
2017
Flavia Coste
Charente - Angoulême
2017
Fabrice Chanut, Franck Lebon
Dordogne - Champcevinel
2016
Eva Husson
Pyrénées-Atlantiques - Biarritz
2016
James Huth
Gironde - Carcans
2016
Fabien Onteniente
Gironde - La Teste-de-Buch
2016
Philippe Fernandez
Charente-Maritime - La Rochelle
2016
Pierre Léon
Gironde - Bordeaux
2016
Anna Cazenave-Cambet
Lot-et-Garonne - Nérac
2016
Virginie Wagon
2016
Jonathan Helpert
Charente-Maritime - Saint-Maigrin
2016
Sébastien Marnier
Charente-Maritime - Villedoux
2016
Albert Serra
Dordogne - Hautefort
2016
Damien Manivel
Vienne - Poitiers
2016
Sébastien Betbeder
2016
Léa Fenher
Lot-et-Garonne - Lauzun
2016
Jacques Perrin, Jacques Cluzaud
Lot-et-Garonne - Saint-Front-sur-Lémance
2016
Jérôme Commandeur, Alan Corno
Charente-Maritime - Île de Ré
2016
Sacha Wolff
Lot-et-Garonne - Monsempron-Libos
2016
Raphaël Nadjari
Gironde - Bordeaux
2016
Martin Bourboulon
Gironde - Arcachon
2016
Alain Guiraudie
Deux Sèvres - Marais Poitevin
2016
Benoît Delépine, Gustave Kervern
Vienne - Magné
2016
Rachid Djaïdani
Pyrénées Atlantiques - Bayonne
2016
Jean-Philippe Amar
Creuse - Châtelus-le-Marcheix
2016
Vincent Burgevin, Franck Lebon, Fabrice Chanut, Patrice Leconte, Patrick Braoudé, Nils Tavernier
2015
Raphael Jacoulot
Lot-et-Garonne - Puch-d'Agenais
2015
Catherine Corsini
Haute-Vienne - Saint-Sulpice-Laurière
2015
Marina Diaby
Haute-Vienne - Le Vigen
2015
Laurent Tuel
Dordogne - Monmarvès
2015
Laurent Laffargue
Lot-et-Garonne - Casteljaloux
2015
Maïwen
Landes - Capbreton
2015
Tom Sommerlatte
Charente-Maritime - Saint-Palais-sur-Mer
2014
Charente-Maritime - Île de Ré
2014
Robin Campillo
Pyrénées Atlantiques - Idron
2014
Lucie Borleteau
2014
Simon Astier
2014
Sébastien Betbeder
2014
Yossi Aviram
Dordogne - Thénac
2014
Thomas Cailley
Pyrénées-Atlantiques - Béarn
2014
Arnaud Saulignac
Gironde - Bordaux
2014
Nicolas Cuche
Lot-et-Garonne - Virazeil
2014
Jean-Philippe Amar
Haute-Vienne - Saint-Paul
2014
Blandine Lenoir
Charente - Aubeterre-sur-Dronne
2013
Sébastien Betbeder
Gironde - Bordeaux
2013
Philippe Le Guay
Charente-Maritime - Puilboreau
2013
Stéphan Archinard, François Prévôt-Leygonie
2013
Anne Giafferi
2013
Etienne Faure
Dordogne - Tursac
2013
Ding Yang Guo
Dordogne - Salignac-Eyvigues
2013
Albert Serra
2013
Christian Duguay
Dordogne - Pomport
2013
Germinal Alvarez
Gironde - Bordeaux
2013
Xabi Molia
2013
David Perrault
Gironde - Bordeaux
2013
Emmanuel Laborie
Landes - Ondres
2013
Annarita Zambrano
2013
Martin Legall
Lot-et-Garonne - Pont-du-Casse
2013
Martin Valente
Gironde - Hautefort,
2013
Philippe Triboit, Patrice Martineau
Haute-Vienne - Les Billanges
2013
Michaël Youn
Lot-et-Garonne - Pujols
2012
Frédéric Videau
Dordogne - Sourzac
2012
Jean Becker
Charente-Maritime - La Rochelle
2012
Geoffrey Enthoven
Dordogne - Montagrier
2012
Jean-Pierre Denis
Dordogne - Bourrou
2012
Philipp Mayrhofer
2012
Benoît Delépine, Gustave Kervern
Charente - Champniers
2012
Louis Becker
Charente-Maritime - Bernay-Saint-Martin
2012
Claude Miller
Gironde - Hourtin
2012
Philippe Triboit, Patrice Martineau
Haute-Vienne - Bersac-sur-Rivalier
2011
Bertrand Mandico
2011
Pascal Sid, Julien Lacombe
2011
Bertrand Schefer, Valérie Mréjen
Haute-Vienne - Limoges
2011
Zhang Yibai
Gironde - Gujan-Mestras
2011
Yann Samuell
Dordogne - Champniers-Reilhac
2011
Tristan Aurouet
Charente-Maritime - Arvert
2010
Xabi Molia
Dordogne - Valeuil
2010
Fabien Onteniente
Dordogne - Vezac
2010
Jean Becker
Charente-Maritime - Berneuil
2010
Guillaume Canet
Gironde - Belin-­Béliet
2010
Pierre Vinour
2010
Benoît Delépine, Gustave Kervern
Charente-Maritime - Royan
2010
Mathieu Amalric
Charente-Maritime - Île-d'Aix
2010
Philippe Triboit, Jean-Marc Brondolo
Haute-Vienne - Solignac
2009
Axelle Report
Pyrénées-Atlantiques - Béarn
2009
Julien Lecat
Charente - Cognac
2009
Philippe Fernandez
2009
Sébastien Lifshitz
Dordogne - Saint-Astier
2009
Olivier Guignard
Haute-Vienne - Blond
2008
Nicolas Enghel
Charente - Angoulême
2008
Thomas Bardinet
Gironde - Hostens
2008
Anbu
Dordogne - Vezac
2007
Franck Mancuso
Gironde - Bordeaux
2007
Sandrine Bonnaire
Charente - Montmoreau-Saint-Cybard
2007
Lola Doillon
Charente - L'Isle d'Espagnac
2007
René Féret
Haute-Vienne - Le Dorat
2007
Laurent Boutonnat
Dordogne - Terrasson-la-Villedieu
2007
Jean Rollin
Haute-Vienne - Le Vigen
2007
Oliviers Hems
Haute-Vienne - Limoges
2007
Mia Hansen Löve
2007
Christophe Malavoy
Charente - Marthon
2006
Joseph Morder
2006
Gal
Miguel Courtois
2006
Pascale Ferran
Haute-Vienne - Marcillac-la-Croisille,
2006
Hélier Cisterne
2006
Patrick Grandperret
Charente-Maritime - Saint-Martin-de-Ré
2006
Olivier Nakache, Eric Tolédano
Dordogne - Soudat
2006
Sébastien Betbeder
Pyrénées-Atlantiques - Lac de Castet-Bielle
2006
Claude Miller
Creuse - Felletin
2005
Jean-Pascal Hattu
Creuse - Guéret
2005
Laure Duthilleul
Landes - Biscarosse
2005
James Huth
Landes - Biscarrosse
2005
Fabien Onteniente
Landes - Biscarrosse
2005
Christophe Ali, Nicolas Bonilauri
2005
Antony Cordier
Charente-Maritime - La Rochelle
2005
Pierre Salvadori
Pyrénées-Atlantiques - Biarritz
2005
Cédric Kahn
2005
Delphine Gleize
2005
Julie Gavras
Gironde - Eglise
2005
Manuel Poirier
Dordogne - Cendrieux
2005
Dominik Moll
2005
Christian Vincent
2005
Renaud Bertrand
Gironde - Libourne
2005
Alain Corneau
2005
Coline Serreau
Pyrénées Atlantiques - Saint-Jean-Pied-de-Port
2005
Jacques Otmezguine
2005
Francis Girod
Pyrénées-Atlantiques - Saint-Jean de Luz
2004
Eléonore Faucher
Charente - Nersac
2004
Steve Suissa
2004
Lasse Hallström
Dordogne - Beynac-et-Cazenac
2004
Rodolphe Marconi
2004
Igor Sekulic
Dordogne - Saint-Pierre-de-Chignac
2004
Ilan Duran Cohen
Charente - Angoulême
2004
Laurent Bénégui
Pyrénées-Atlantiques - Biarritz
2004
Laurent Boulanger
2004
Emmanuel Bourdieu
2003
Jean-Paul Rappeneau
Gironde - Bordeaux
2003
Miguel Courtois
2003
Damien Odoul
2003
Gérard Krawczyk
Dordogne - Monpazier
2003
Didier Albert
2003
Safy Nebbou
Pyrénées-Atlantiques - Jardin Public
2003
Eugène Green
2003
Louis-Pascal Couvelaire
Creuse - Aubusson
2003
Pierre Vinour
Corrèze - Plateau de Millevaches
2003
Jean-Pierre Jeunet
Vienne - Montmorillon
2002
Laetitia Colombani
Gironde - Bordeaux
2002
Delphine Gleize
2002
Claude Chabrol
2002
Emilie Deleuze
2002
Alain Guiraudie
2002
Patrick Timsit
2002
Tony Gatlif
2002
Pascale Pouzadoux
Charente - Soyaux
2002
Frédéric Videau
Charente - Angoulême
2001
Peter Hyams
Dordogne - Sarlat
2001
Christophe Gans
Gironde - Mazères
2001
Damien Odoul
Haute-Vienne - Saint-Vitte-sur-Briance
2001
Philippe Triboit
Haute-Vienne - Limoges
2000
Olivier Assayas
Haute-Vienne - Ambazac
1999
Emilie Deleuze
Corrèze - Egletons
1998
Jean-Marie Poiré
Dordogne - Biron
1994
Patrice Chéreau
Gironde - Bordeaux
1993
Claude Lelouch
Charente - Aubeterre-sur-Dronne
1991
Alain Corneau
Creuse - Rougnat
1989
Pascal Thomas
Charente-Maritime - Saint-Martin-de-Ré
1986
Francis Veber
Gironde - Bordeaux
1981
Steven Spielberg
Charente-Maritime - La Rochelle
1970
Claude Sautet
Charente-Maritime - La Rochelle
1968
Denys de la Patellière
Dordogne - Carsac-Aillac
1965
Gérard Oury
Gironde - Bordeaux
1962
Ken Annakin, Bernhard Wicki, Daryl Zanuck
Charente-Maritime - La Rochelle